9 lipca, 2020

Każdego dnia spoglądamy na różnego rodzaju ekrany co najmniej 10- 12 godzin. Nie jest bez znaczenia wpływ niebieskiego światła na nasze zdrowie. Jednak nie tylko światło ma na nas negatywny wpływ.

Obecnie

Co pierwsze robisz po przebudzeniu? Zapewne sprawdzasz powiadomienia, wiadomości na swoim smartfonie. Jeśli jesz śniadanie w domu, to zapewne przy okazji oglądasz telewizję. W zależności od pracy, siedzisz ponad 8 godzin przed ekranem komputera, czy to w pracy, czy też w domu grając w gry, przeglądając internet w poszukiwaniu wiadomości, śmiesznych filmików czy oglądając filmy na VOD.  Kultowe stały się memy, przedstawiające spotkania rodzinne, czy też imprezy na których zamiast rozmów, wpatrujemy się w ekrany smartfonów. Czyżby nasi znajomi tak bardzo przynudzali, że ciekawszy jest kotek skaczący po meblach?

Zastanów się, ile razy w ciągu dnia spoglądasz na ekran swojego smartfona, czy też ile razy dziennie odblokowujesz ekran, by zobaczyć powiadomienia, odpisać na wiadomość czy pograć. Każda nowa aplikacja, czy też portal aż krzyczą, by zwrócić na siebie uwagę i spędzić jak najwięcej czasu. Z tego powodu, tracimy swój bezcenny czas, na oglądanie po raz setny śmiesznych kociąt, tiktokowych wygłupów, czy też to jak inni grają w gry. Wszystko to sprawia, że staliśmy się niecierpliwi, nauczyliśmy dziennikarzy, że liczy się tylko chwytliwy tytuł, bo mało kto wczytuje się w artykuł. Bardzo ciekawą inicjatywę zaproponował serwis Mocna Strona  , która zachęca do cyfrowego detoksu. Chciałbym jednak rozszerzyć formułę i zaprosić do stworzenia swoistego święta w ostatnią niedzielę czerwca. Dzień ten, miałby być dniem offline i nie tylko z ograniczeniem użycia smartfona do minimum, ale również wyłączenie telewizora, komputera, konsoli. Wyjdźmy z domów, pospacerujmy na łonie przyrody, wyjście do parku, lasu. Jeśli nie ma możliwości, czy też chęci, odpoczywajmy i dajmy odpocząć elektronice. Moim marzeniem jest, by raz w miesiącu zrobić sobie taki jeden dzień, gdzie nie będzie miejsca na jak najwięcej informacji ze świata, spoglądania co robią znajomi i sąsiedzi czy też chwalenia się swoimi nowymi butami. Na początek jeden dzień w roku powinien wystarczyć. Czy wiesz, że obecnie nasz mózg musi poradzić sobie z przetworzeniem informacji w ciągu roku, które jeszcze sto lat temu, przetwarzał przez całe życie ? Podziękuj rozwojowi technologi, za problemy ze snem, nadpobudliwość, czy też zmęczenie… Poza ekranami, w które się wpatrujemy, dochodzi cały ten hałas, zgiełk jaki nas otacza. Zróbmy coś dla siebie i przyłączmy się do Narodowego dnia bycia offline. W tym roku taki dzień wypadałby 28 czerwca…


Przyjmujesz wyzwanie? Daj znać czy wytrwałeś bez spoglądania na telefon/ telewizor czy też siedzenia przed komputerem.

Poniżej link do wydarzenia na Facebooku

https://www.facebook.com/events/1127782940953600/

Zapowiedż

Premiera już w kwietniu