Od 1 stycznia 2019 roku organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia został Zarząd Transportu Metropolitalnego.

ZTM przejmie zadania trzech dotychczasowych organizatorów: KZK GOPMZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Autobusy, tramwaje oraz trolejbusy będą od stycznia jeździć już pod nowym szyldem.

Postanowiłem zebrać podstawowe informacje, dotyczące ZTM i zaprezentować je w tym wpisie. Nadchodzący rok będzie jedynie wstępem do zmian. Z tego względu nie należy spodziewać się radykalnych kroków. Dotychczasowe bilety zachowają swoją ważność. Zmieni się natomiast wzór, który zamieszczam poniżej.

Grafika pochodzi ze strony ZTM

Co do zmian ,od 1 stycznia 2019 r. została wprowadzona jedna istotna zmiana w taryfie biletów okresowych (7-, 30- lub 90-dniowy). Dostępne są jedynie bilety ważne od wskazanej przez pasażera daty. Oznacza to, że już w momencie zakupu pasażer będzie decydować, od kiedy ma zacząć obowiązywać jego bilet. Do tej pory w sprzedaży były również bilety ważne od pierwszego skasowania – aby je aktywować, konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, co czasami sprawiało podróżnym problem. Jeśli ktoś zapomniał tego zrobić, podróżował bez ważnego biletu. Dlatego wzorem innych miast zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów. Obowiązek aktywowania biletu (dwukrotnego przyłożenia karty do czytnika przy zakupie biletu przez internet) pozostaje utrzymany w przypadku biletów krótko- i średniookresowych (bilety jednorazowe oraz 24-godzinne).

Pasażerowie mogą korzystać już z nowej strony internetowej ZTM. Pod adresem www.metropoliaztm.pl znajdą wszystkie niezbędne informacje, m.in. aktualne rozkłady jazdy dla wszystkich linii ZTM, w tym wyszukiwarkę połączeń.W pierwszym kwartale 2019 roku ma zostać wprowadzony metrobilet, czyli wspólny bilet na autobusy, tramwaje, trolejbusy i pociągi Kolei Śląskich.

Integracja transportu publicznego w Metropolii rozpoczęła się z początkiem ubiegłego roku. Od stycznia 2018 weszły w życie wspólne taryfy dla biletów jednorazowych oraz bezpłatne przejazdy dla osób do 16. roku życia. Od kwietnia ujednolicona została taryfa dla biletów okresowych.

Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonuje prawie 440 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, obsługujących łącznie prawie 7 tys. przystanków. Każdego dnia w trasie jest ok. 1,1 tys. autobusów oraz 170 tramwajów. Tychy są jednym z trzech polskich miast, gdzie wciąż funkcjonują trolejbusy – codziennie jeździ tam 17 tego typu pojazdów.

Linie lotniskowe

Metropolitalne linie lotniskowe łączą główne miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach. Cztery linie zostały uruchomione w listopadzie 2018 roku. Bezpośrednio do MPL Katowice można dojechać z: Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Sosnowca oraz z Będzina.

Do lotniska z miast metropolii można dojechać następującymi liniami:

AP1 – Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy

AP2 – Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy

AP3 – Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy

AP4 – Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec

Strona rozkładów jazdy dostępna pod adresem:

https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/

Cena biletu to 14 złoty (ulgowy 7 zł) (Więcej informacji)

Co do koloru taboru:

GZM uruchomił autobusy na lotnisko – fuksjowe. Wywołały dyskusję, czy takie kolory przybiorą wszystkie pojazdy w metropolii.

Zastanawiamy się nad tym. Trwają prace nad księgą znaku dla ZTM i znajdzie się w niej odpowiedź, jak autobusy w przyszłości mogłyby wyglądać. Chcielibyśmy jednak pójść w kierunku ujednolicenia – funkcjonujących dzisiaj – różnych barw. Nie planujemy na pewno przemalowania wszystkich autobusów naraz. To olbrzymie koszty, w przypadku jednego pojazdu ok. 20 tys. zł. Ale w nowych przetargach taki warunek mógłby się pojawić. Zanim jednak decyzje w tej sprawie zostaną podjęte, będzie to przedmiotem dyskusji z władzami miast i gmin.

Czytaj więcej:na dziennikzachodni

Jeśli macie pytania, z chęcią zadam je u źródła, zapraszam również na Facebook i fanpage