Pragnę ostrzec przed nową metodą oszustw.

Smog

Dochodzą mnie informacje, jakoby po gminie chodziły osoby podające się za kontrolerów z urzędu miejskiego. Podają że sprawdzają, czym palą mieszkańcy Pod żadnym pozorem nie wpuszczać takich osób do domu, a tym bardziej nie podpisywać dokumentów. Proszę poprosić o pokazanie dowodu osobistego, a o takim fakcie poinformować urząd. Od sprawdzania czym pali się w piecu jest straż miejska, czy policja.

Telekomunikacja

Od kiedy telekomunikacja SA. zmieniła nazwę na Orange, działalność rozpoczęła firma „telekomunikacja”. Nie jest to ta sama firma, a jedynie korzystająca ze skojarzenia z tym byłym monopolistą. Dzwonią z nową ofertą umowy, czasem prosząc o zgodę na przedłużenie umowy na nowych zasadach. Proszę przestrzec rodziców/ dziadków że telefon mają w Orange a telekomunikacja to inna firma.

Tauron

Podobnie jak w przypadku smogu i piecy, tak i w tym. Po domach chodzą osoby podające się za pracowników Tauronu. W telewizji emitowana jest reklama, informująca o tym, że Tauron nie wysyła swoich pracowników do klientów. Osoby, które podpiszą podsunięte dokumenty, tak naprawdę podpisują nową umowę na dostawę prądu. Trzeba się liczyć z wyższymi opłatami, jak i karami umownymi. Czasem zamiast domokrążcy, dzwonią z „atrakcyjną ofertą”. Proszę się rozłączyć i zadzwonić pod numer podany na rachunku, czy umowie.

Na wnuczka

Tej metody nie muszę nikomu tłumaczyć. Niedawno głośno nawet było, o wypuszczeniu pomysłodawcy tego oszustwa. Złodzieje rozwinęli jednak metodę i obecnie przekształciła się w metodę na Policjanta.

Na policjanta

Na początku dzwoni osoba podająca się za wnuczka, a po zakończonej rozmowie, w przeciągu krótkiego czasu dzwoni druga… podając się za policjanta i prosząc o wsparcie w schwytaniu oszusta. Po pierwsze, policja nigdy nie prosi o jakie kolwiek pieniądze. Po drugie, nie może prowadzić prowokacji. Jeśli otrzymają państwo taki telefon, najlepiej jest zadzwonić do posterunkowego na Sośnicowice, czy na numer alarmowy.

Proszę pamiętać, by nie wpuszczać obcych osób do mieszkania/ domu. Jedynie policja z nakazem przeszukania może wejść. Zachowajmy czujność i nieufność wobec obcych osób. W takich wypadkach może dojść nie tylko do kradzieży czy oszustwa, ale także do uszczerbku na zdrowiu.